OG - Galéria Márie Medveckej Tvrdošín
* Maria Medvecka Gallery Tvrdosin

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Medvedzie 1/1, 027 44 Tvrdošín

Tel.: +421 43 532 27 93
E-mail: ogaleria@nextra.sk, orgaldk@vuczilina.sk
Www: www.oravskagaleria.sk, FACEBOOK

 

Otváracie hodiny

 

19.042017 - 01.10.2017
utorok – nedeľa: 10.00 - 16.00

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Galéria Márie Medveckej bude sprístupnená bezplatne.

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: NIE

História-popis

Galéria Márie MedveckejGaléria Márie MedveckejExpozícia z diela maliarky Oravy Márie Medveckej je inštalovaná v klasicistickej kúrii z 19. storočia od roku 1979.
Na ploche 583 m2 je vystavených 242 výtvarných diel, predstavujúcich celoživotnú tvorbu autorky, ktorá sa po štúdiách v Bratislave a vo Viedni vrátila na rodnú Oravu a spolu s manželom akademickým maliarom Ctiborom Belanom sa venovali tvorivej práci a významnej kultúrno-výchovnej činnosti, Galéria Márie Medveckejktorej výsledkom je aj vznik Oravskej galérie. 
Galéria Márie MedveckejOd roku 2001 sú využívané podkrovné priestory galéria na krátkodobú prezentáciu výtvarného umenia, hlavne regiónu Hornej Oravy.

 

 

Fotogaléria

Expozície

Kalendárium

 

Leto v Oravskej galérii - ponuka (PDF)

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
19.04.2017, vernisáž o september 2017 Maliar František Jiroudek
- zo zbierok Oravskej galérie

Kurátorka: Eva Ľuptáková
František Jiroudek (1914 v Lhotě u Sermil – 1991 v Prahe), bol český maliar, grafik, scénický výtvarník a pedagóg.
V rokoch 1935–1939 študoval na Akadémii výtvarných umení u Williho Nowaka, prihlásil sa ku skupine „Sedm v říjnu“ – pomenovanej podľa mesiaca, kedy sa uskutočnila prvá výstava –
v októbri 1939, od roku 1940 s nimi vystavoval. Od roku 1941 bol členom SVU Mánes a od roku 1961 až 1970 bol profesorom a rektorom a AVU v Prahe. V začiatkoch svojej tvorby sa venoval portrétu, aktu, figurálnej kompozícii a krajine. Väčšinou išlo o malé či stredné formáty. V roku 1937 boli tri z jeho školných prác vybrané na výstavu študentských prác v Neapole. V období druhej svetovej vojny navrhoval scény
a kostýmy pre divadlo v Ostrave, maľoval obrazy z divadelného prostredia a s námetmi divadelných tragédií, ktoré vyjadrovali vojnové obdobie. V lete v roku 1946 cestoval so skupinou maliarov prvý krát do Paríža. Po vojne sa venoval krajinomaľbe, figurálnym a monumentálnym dielam a tiež ilustráciám. Od roku 1954 našiel svoj kraj v okolí Liběchova. Priľnutie k vinárskemu kraju sa prejavilo v kresbách štetcom – ilustráciách ku knihe Dobrý človek ešte žije R. Rolanda.
Františka Jiroudka ku Slovensku viazalo silné puto. Ako šesťročný sa v roku 1920 presťahoval s rodičmi na Slovensko, kam bol otec služobne preložený na Spiš, neskôr na Liptov do Ružomberka. Po maturite v roku 1933 prišiel do Prahy. Opätovný autorov návrat na Slovensko nastal až začiatkom 80. rokov 20. storočia, kedy bol častým hosťom Márie Medveckej v Tvrdošíne. Odtiaľ podnikali cesty hlavne do Zázrivej, kde mala Mária Medvecká drevenicu. Silná priateľská väzba a spoločná krajinárska inšpirácia sa na krátku dobu prejavila aj v maľbách Márie Medveckej, v ktorých vymenila hnedé zemité tóny za zelené.
František Jiroudek je zastúpený v Českom múzeu výtvarného umenia v Prahe, v NG Praha, v Ermitáži v Petrohrade, na radnici mesta Lyngby v Dánsku, v galérii umenia v Toronte, v krajských a oblastných galériách v Čechách a aj v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne. Jeho stála expozícia bola na Štátnom zámku Mělník.
Výstava v Galérii Márie Medveckej predstavuje diela Františka Jiroudka zo zbierok Oravskej galérie doplnené o dielo jeho dlhoročného asistenta na AVU v Prahe Jiřího Karmazína, ktorý sa narodil 24. decembra 1932 v Dožicích pri Blatné v Južných Čechách. V rokoch 1949–1953 študoval na Vyššej škole umeleckopriemyslovej v Prahe. V roku 1957 začal študovať maliarstvo na Akadémii výtvarných umení v Prahe (prof. Vlastimil Rada) a štúdium ukončil v roku 1963. Roku 1971 začína jeho pedagogická činnosť. Nastúpil na AVU ako asistent prof. Františka Jiroudka a neskôr sa stal vedúcim prvého ročníka. Až v roku 1986 mu bola umožnená habilitácia a stal sa docentom a vedúcim pedagógom krajinárskej a figurálnej školy. Po skončení pedagogickej činnosti v roku 1991 sa vracia z Prahy späť do južných Čiech, do Lacinej, kde má svoj ateliér.

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!