LGPMB - Galéria Kolomana Sokola Liptovský Mikuláš
* LGPMB - Koloman Sokol Gallery Liptovsky Mikulas

Centrum Kolomana Sokola

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Pongrácovská kúria,
Námestie Osloboditeľov 28, 031 01 Liptovský Mikuláš

Tel.: +421 44 551 40 32, +421 44 552 27 58
E-mail: lgpmb@vuczilina.sk, lgpmb-riaditel@vuczilina.sk
Www: www.galerialm.sk
Facebook: www.facebook.com/galerialm

 

Otváracie hodiny

 

Do 31.8.2017: Ut - Št, So: 10.00 - 18.00, Pi: 10.00 - 20.00

 

Ut-So: 10.00 - 17.00

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Stála expozícia Koloman Sokol 1,-€

LGPMB si vyhradzuje právo pri finančne náročných dočasných výstavách na zmenu ceny za jednotlivé dočasné výstavy.

 

Podrobné vstupné: http://www.galerialm.sk/navstevnik/vstupne/

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: ÁNO čiastočne (prízemie - výstavy)

História-popis

Centrum Kolomana SololaCentrum Kolomana SololaGaléria Kolomana Sokola vzniklo v roku 2002. Je situované v centre Liptovského Mikuláša, v najstaršej svetskej budove z 15. storočia, ktorá bola sídlom rodiny feudálneho šľachtica Pongráca. Na severnej strane dvora sa zachovali zvyšky opevňovacieho múru so strieľňami. Stavba spolu s Kostolom sv. Mikuláša tvorila malú pevnosť, ktorá bola údajne obmývaná vodami Váhu. Pôvodný gotický sloh prekryli neskoršie prestavby a viaceré úpravy, najmä renesančné.
Centrum Kolomana SololaV objekte sa nachádza stála expozícia diel významného slovenského grafika a maliara Kolomana Sokola (1902 – 2003), ktorý sa narodil v Liptovskom Mikuláši, pôsobil v Prahe, Paríži, Mexiku, a od konca 40. rokov žil v USA. Vystavené sú grafiky a súbor kresieb, ktoré umelec daroval Slovensku. Expozíciu dopĺňajú dokumentačné materiály, reálie, fotografie. V roku 2017 prebehla reinštalácia stálej expozície Kolomana Sokola.


Expozície

Centrum Kolomana SololaCentrum Kolomana SololaCentrum Kolomana SololaV Galérii Kolomana Sokola sa nachádza na poschodí stála expozícia venovaná Kolomanovi Sokolovi a na prízemí sa realizujú pravidelné dočasné výstavy a podujatia.

Kalendárium

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
10.10.2017, vernisáž o 16.30 02.12.2017 Pavol Hudec-Ahasver, Stratený pútnik

V Galérii Kolomana Sokola Vám predstavíme tvorbu a osobu „zapomenutého“ fotografa P. Hudeca – Ahasvera (Otto Olejár v roku 2000 natočil o Ahasverovi film: Zapomenutý fotograf).Ahasver je košický rodák (1941; Kysak). V roku 1970 absolvoval štúdium fotografie na Filmovej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe a dodnes v tomto prostredí žije a tvorí. Ahasverovu tvorbu výstižne zinterpretoval teoretik výtvarného umenia Ľ. Hlaváč týmito slovami: „...mnohé jeho snímky patria k tomu najsurovejšiemu a najdrsnejšiemu čo v našej fotografii vzniklo.“Ak sa chcete dozvedieť viac o pútnikovi – Ahasverovi, príďte nás navštíviť do Galérie Kolomana Sokola.

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!