NM - Mestské múzeum Zlaté Moravce
* NM - Municipal Museum Zlate Moravce

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Migazziovský kaštieľ
Námestie Andreja Hlinku 1, 953 00 Zlaté Moravce

Tel.: +421 37 632 14 70
E-mail: mestskemuzeumzm@gmail.com
Www: muzeumnitra.sk, www.facebook.com/mestskemuzeumzlatemoravce/

 

Otváracie hodiny

 

Po-Pi: 8.00 - 11.30, 12.00 - 16.00
So: zatvorené
Ne: 13.00 - 17.00 hod. len na telefonickú objednávku na tel. č. +421 902 220 290.
Posledný vstup na prehliadku múzea je 30 minút pred skončením otváracích hodín.

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Základné vstupné:
• dospelí: 1,- €
• žiaci, študenti, dôchodcovia: 0,50 €

Vstupné so zľavou:
• držitelia karty ISIC, EURO 26: 0,25 €
• držitelia karty ITIC: 0,50 €

Voľný vstup:
• deti do 6 rokov
• pedagogický dozor
• ZŤP
• držitelia kariet ICOM, ZMS, AGM

Poplatky za iné služby:
• fotografovanie: 1,50
• kamerovanie: 2,50

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: NIE

História-popis

Mestské múzeum Zlaté MoravceMestské múzeum Zlaté MoravceMestské múzeum Zlaté MoravceMestské múzeum v Zlatých Moravciach je múzeum vlastivedného typu orientované na horné Požitavie. Vzniklo 12. mája 1896, pričom v roku 1924 boli zbierky prenesené spolu s knižnicou do Nitry, odkiaľ sa v roku 1951 dostali do Bojníc. Okresné vlastivedné múzeum vzniklo v roku 1947 a svoju prvú expozíciu otvorilo v roku 1955.
Mestské múzeum sídli v Migazziovskom kaštieli, pôvodne renesančného z roku 1630, neskôr zbarokizovaného a v 20.-tom storočí rozšíreného.

 

Expozície

Mestské múzeum Zlaté MoravcePrírodovedná expozícia pozostáva z paleontologických nálezov a mineralogickej zbierky, ktorá je zostavená zo zberov v hornom Požitaví a darov z iných oblastí.

 

 

Mestské múzeum Zlaté MoravceSpoločenskovednú expozíciu tvoria archeologické, historické, numizmatické, etnografické a umelecké predmety, ktoré pochádzajú z Požitavia aj z iných regiónov a krajín.

 

 

Expozícia je súčasťou Ponitrianskeho múzea

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
15.05.2017 14.07.2017 Bábiky z rôznych kútov sveta

Bábiky z rôznych kútov svetaJaroslav Burjaniv, autor štyroch digitálnych kníh o Indii a zberateľ krojovaných bábik, ktorých odev s charakteristickými prvkami a znakmi odráža spôsob odievania krajiny, z ktorej pochádzajú, predstaví svoju unikátnu zbierku na výstave Bábiky z rôznych kútov sveta, ktorá bude otvorená od 15.5. – 14.7.2017 v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach.
Väčšina ľudí má doma nejakú bábiku, ktorú kúpili svojmu dieťaťu, priniesli si ju ako suvenír z krajiny, ktorú navštívili, alebo patrila ich rodičom, či manželke. Jaroslav Burjaniv ich má vyše sto a nie sú to obyčajné bábiky. Pochádzajú z rôznych kútov sveta, ktoré navštívil, alebo ich dostal do daru. Prvú bábiku dostal ako dar od dievčaťa z Japonka a druhú od priateľa z Walesu, s ktorými si dopisoval ako študent. V tom čase však ešte netušil, že ho tieto výnimočné bábiky natoľko očaria, že ich začne zbierať a vytvorí tak unikátnu zbierku svojho druhu. Po dlhoročnej pauze, keď v 90-tych rokoch začal pracovať v Indii, si okrem fotografií priniesol z tejto krajiny i niekoľko bábik. Neskôr začal pracovať v Rusku, odkiaľ si tiež priniesol obdivuhodnú zbierku krojovaných bábik. V tom čase ich kupoval s vedomím, že po návrate na Slovensko ich rozdá svojim priateľom ako darček. A práve vtedy nastal ten zlom - nevedel sa s nimi rozlúčiť a začal sa venovať ich zbieraniu. Postupne obohatil zbierku o bábiky z Uzbekistanu, Litvy, Mexika, Vietnamu, Belgicka, Španielska, Egypta a iných krajín, ktoré navštívil nielen pracovne, ale i v rámci dovolenkového pobytu.

 

22.06.2017,
10.00 - 15.00
  Záhady a zaujímavosti Indie

Záhady a zaujímavosti IndiePreneste sa s Ing. Jaroslavom Burjanivom do exotickej Indie a spoznajte zaujímavosti a  záhady starobylej kultúry na besede 22.6.2017 (štvrtok) o 10.00 hod. a 15.00 hod. v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach. Nebude chýbať ani informácia o vzniku zbierky bábik pochádzajúcich z 27 krajín sveta, ktorá presiahla už 100 kusov.
Veľa ľudí si myslí, že na Slovensku sa ťažšie žije, než v iných krajinách ako je napríklad Nemecko, Švajčiarsko, či Anglicko. V Indii však bežní ľudia nepoznajú „luxus“, akým sme v našej krajine obdarení. Vlastníme byt, či dom, medzi pohlaviami je rovnoprávnosť, ženy sa môžu pohybovať slobodne po krajine, vyberáme si partnera, pre ktorého sa rozhodneme, všetci bez rozdielu študujeme na škole podľa vlastného výberu a chodíme do práce, obliekame sa podľa aktuálnych trendov módy a máme hlavne dostatok vody. Tieto, ale i množstvo iných „výhod“, ktoré sú v našej krajine samozrejmé, pre bežných ľudí v Indii sú „luxusom“. Napriek tomu, že v tejto krajine boli oficiálne zrušené kasty, v praxi ich obyvatelia zachovávajú dodnes a riadia sa prísnymi pravidlami tradícií. Medzi ľuďmi sú veľké ekonomické rozdiely, ktoré bijú do očí, no i napriek nim ľudia pôsobia spokojne a šťastne. Hoci India patrí medzi chudobné krajiny, v mnohých oblastiach vlastní špičkové technológie a jej rozvoj je nesporný. Táto neopísateľne nádherná exotická krajina sa môže pýšiť rôznymi skvostami architektúry. Za klenot je považovaný Tádž Mahal, ktorý je postavený z mramoru a zdobený 28 druhmi drahokamov a polodrahokamov. Obdivuhodné sú i kolesové chrámy, či, železný stĺp v Dillí, ktorý má 8 metrov s hmotnosťou 10 ton čistého železa a napriek veku 1700 rokov nepodlieha korózii. Záhadami a zaujímavosťami Indie prevedie autor 4. digitálnych kníh na besede 22.6.2017 (štvrtok) o 10.00 hod. a 15.00 hod. v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach. Prostredníctvom fotografií, ktoré si priniesol so sebou z krajiny, v ktorej strávil niekoľko rokov, vyrozpráva príbeh o pamiatkach, spôsobe života, stravovaní, sviatkoch, či tradíciách. Ak máte nezodpovedané otázky, alebo by ste sa chceli dozvedieť, čo Vás zaujíma, svoje odpovede dostanete na besede s Ing. Jaroslavom Burjanivom.

 

25.06.2017 27.06.2017 Bonsai

BonsaiMúzeum pozýva na 20. ročník výstavy BONSAI manželov Džundových, ktorá bude prebiehať v priestoroch pobočky Ponitrianskeho múzea - v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach, Námestie A. Hlinku 1, Zlaté Moravce od 25.6. - 27.6.2017. Výstava je spojená s prednáškou pestovania a ukážkou tvarovania bonsajov. Na výstave bude možné zakúpiť si bonsaj.

 

17.07.2017 13.09.2017 Kvety

Výstava výtvarných diel amatérskej výtvarníčky Kataríny Gálikovej.

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!