NM - Mestské múzeum Zlaté Moravce
* NM - Municipal Museum Zlate Moravce

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Migazziovský kaštieľ
Námestie Andreja Hlinku 1, 953 00 Zlaté Moravce

Tel.: +421 37 632 14 70
E-mail: mestskemuzeumzm@gmail.com
Www: muzeumnitra.sk, www.facebook.com/mestskemuzeumzlatemoravce/

 

Otváracie hodiny

 

Po-Pi: 8.00 - 11.30, 12.00 - 16.00
So: zatvorené
Ne: 13.00 - 17.00 hod. len na telefonickú objednávku na tel. č. +421 902 220 290.
Posledný vstup na prehliadku múzea je 30 minút pred skončením otváracích hodín.

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Základné vstupné:
• dospelí: 1,- €
• žiaci, študenti, dôchodcovia: 0,50 €

Vstupné so zľavou:
• držitelia karty ISIC, EURO 26: 0,25 €
• držitelia karty ITIC: 0,50 €

Voľný vstup:
• deti do 6 rokov
• pedagogický dozor
• ZŤP
• držitelia kariet ICOM, ZMS, AGM

Poplatky za iné služby:
• fotografovanie: 1,50
• kamerovanie: 2,50

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: NIE

História-popis

Mestské múzeum Zlaté MoravceMestské múzeum Zlaté MoravceMestské múzeum Zlaté MoravceMestské múzeum v Zlatých Moravciach je múzeum vlastivedného typu orientované na horné Požitavie. Vzniklo 12. mája 1896, pričom v roku 1924 boli zbierky prenesené spolu s knižnicou do Nitry, odkiaľ sa v roku 1951 dostali do Bojníc. Okresné vlastivedné múzeum vzniklo v roku 1947 a svoju prvú expozíciu otvorilo v roku 1955.
Mestské múzeum sídli v Migazziovskom kaštieli, pôvodne renesančného z roku 1630, neskôr zbarokizovaného a v 20.-tom storočí rozšíreného.

 

Expozície

Mestské múzeum Zlaté MoravcePrírodovedná expozícia pozostáva z paleontologických nálezov a mineralogickej zbierky, ktorá je zostavená zo zberov v hornom Požitaví a darov z iných oblastí.

 

 

Mestské múzeum Zlaté MoravceSpoločenskovednú expozíciu tvoria archeologické, historické, numizmatické, etnografické a umelecké predmety, ktoré pochádzajú z Požitavia aj z iných regiónov a krajín.

 

 

Expozícia je súčasťou Ponitrianskeho múzea

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
09.01.2018 06.03.2018 Požitavské kroje na bábikách

Požitavské kroje na bábikáchBábiky Márie Pekárovej odeté v miniatúrnych kópiách skutočných sviatočných a svadobných krojov z Horného Požitavia prezentujúce bohatstvo slovenského folklóru budú vystavené od 9.1. – 6.3.2018 v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach, Námestie A. Hlinku 1 na výstave Požitavské kroje na bábikách.
Mária Pekárová zo Zlatých Moraviec sa venuje šitiu ľudových krojov na bábiky vyše 20 rokov. Vzťah k tejto ručnej práci sa u nej začal vyvíjať už v ranom detstve. V dobe keď vyrastala nebol žiadny televízor. Po príchode zo školy a vo voľnom čase sedávala pri svojej strynej, ktorú pozorovala pri šití krojov. Z času na čas jej pomáhala a skúšala prišívať koráliky na čepiec. Vtedy ešte ani netušila, že niekedy sa bude tomu venovať aj ona. Zlom nastal, keď jej vnučka ostrihala bábike vlasy a ona jej spravila čepiec. Neskôr odela nájdené bábiky do svadobného kroja, ktorý ušila podľa fotografií svojej svokry a rodičov. Odvtedy sa venuje šitiu krojov na bábiky, ktorých počet dnes odhaduje na vyše 300 kusov. Ľudová umelkyňa vystavovala svoje bábiky nielen v širokom okolí Zlatých Moraviec, ale aj v Bruseli. Jej bábiky zdobia domácnosti nielen na Slovensku, ale i v Rakúsku, Nemecku, či Južnej Amerike. Na výstave v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach predstaví približne 40 bábik odetých do sviatočného a svadobného kroja z Horného Požitavia. Originálne miniatúrne kópie skutočných krojov vypracované do detailov prezentujú svojimi charakteristickými znakmi, farebnými odlišnosťami a výzdobou jednotlivé oblasti, z ktorých pochádzajú a bohatstvo slovenského folklóru.

 

25.01.2018, 15.00   Zimné večery na dedine

Zimné večery na dedinePreneste sa s nami 25.1.2018 (štvrtok) o 15.00 hod. v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach, Námestie A. Hlinku 1 do dávno-nedávnych čias tradičného spracovania konope, ktoré sa vykonávalo počas zimného obdobia.
V minulosti ľudia vykonávali počas zimného obdobia rôzne činnosti. Jednou z nich bolo aj spracovanie konope na priadzu. Konopu dnes nájdeme na poliach asi ťažko, no v minulosti sa pestovala bežne. Spôsob jej spracovania bol fyzicky náročný. Po dozretí sa ručne vytrhala a po vysušení sa zbavovala semien obíjaním o kameň, kolezo voza, či otĺkaním piestom. Po zbavení semien sa byle zviazali do snopov, ktoré sa máčali v močidle, alebo sa rosili. Po usušení sa drevnatá časť byle odstraňovala trepaním na trlici, či lámačke. Takto upravené vlákna (kúdeľ) sa prečesávali cez hroty česáku, alebo hrebeňa, čím sa rovnali, vyhládzali, triedili podľa dĺžky a zbavovali nežiadúcich úlomkov. Spravidla sa to vykonávalo dva, alebo tri razy. Dĺžka takto spracovanej kúdele určovala ďalší spôsob spracovania, napr. na plátno. Tento, takto opísaný proces spracovania konope sa nám možno zdá jednoduchý, ale v skutočnosti bol pre ľudí dosť fyzicky a časovo náročný. Vykonávali ho však v rámci možností, ktoré ponúkala doba. Postupne sa však začal úplne vytrácať s príchodom nových technológií a techniky. Vo štvrtok, 25.1.2018 o 15.00 hod. sa v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach vrátime do čias tradičného spracovania konope na priadzu, ktorú priblížia manželia Biely a Spevácky súbor Briežok z Jedľových Kostolian názornou ukážkou s použitím autentického náradia.

 

07.02.2018, 15.00   „Fašiangová veselica“

Zvyky počas fašiangového obdobia spojené so spievaním fašiangových piesní priblíži OZ Babička zo Zlatých Moraviec. Súčasťou bude symbolické pochovanie basy so Speváckym súborom Kolovrátok a ochutnávka tradičných šišiek a fánok.

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!