NM - Mestské múzeum Zlaté Moravce
* NM - Municipal Museum Zlate Moravce

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Migazziovský kaštieľ
Námestie Andreja Hlinku 1, 953 00 Zlaté Moravce

Tel.: +421 37 632 14 70
E-mail: mestskemuzeumzm@gmail.com
Www: muzeumnitra.sk, www.facebook.com/mestskemuzeumzlatemoravce/

 

Otváracie hodiny

 

Po-Pi: 8.00 - 11.30, 12.00 - 16.00
So: zatvorené
Ne: 13.00 - 17.00 hod. len na telefonickú objednávku na tel. č. +421 902 220 290.
Posledný vstup na prehliadku múzea je 30 minút pred skončením otváracích hodín.

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Základné vstupné:
• dospelí: 1,- €
• žiaci, študenti, dôchodcovia: 0,50 €

Vstupné so zľavou:
• držitelia karty ISIC, EURO 26: 0,25 €
• držitelia karty ITIC: 0,50 €

Voľný vstup:
• deti do 6 rokov
• pedagogický dozor
• ZŤP
• držitelia kariet ICOM, ZMS, AGM

Poplatky za iné služby:
• fotografovanie: 1,50
• kamerovanie: 2,50

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: NIE

História-popis

Mestské múzeum Zlaté MoravceMestské múzeum Zlaté MoravceMestské múzeum Zlaté MoravceMestské múzeum v Zlatých Moravciach je múzeum vlastivedného typu orientované na horné Požitavie. Vzniklo 12. mája 1896, pričom v roku 1924 boli zbierky prenesené spolu s knižnicou do Nitry, odkiaľ sa v roku 1951 dostali do Bojníc. Okresné vlastivedné múzeum vzniklo v roku 1947 a svoju prvú expozíciu otvorilo v roku 1955.
Mestské múzeum sídli v Migazziovskom kaštieli, pôvodne renesančného z roku 1630, neskôr zbarokizovaného a v 20.-tom storočí rozšíreného.

 

Expozície

Mestské múzeum Zlaté MoravcePrírodovedná expozícia pozostáva z paleontologických nálezov a mineralogickej zbierky, ktorá je zostavená zo zberov v hornom Požitaví a darov z iných oblastí.

 

 

Mestské múzeum Zlaté MoravceSpoločenskovednú expozíciu tvoria archeologické, historické, numizmatické, etnografické a umelecké predmety, ktoré pochádzajú z Požitavia aj z iných regiónov a krajín.

 

 

Expozícia je súčasťou Ponitrianskeho múzea

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
17.07.2017 13.09.2017 Maľujem, čo milujem

Maľujem, čo milujemObrazy amatérskej výtvarníčky Kataríny Gálikovej, ktoré spríjemňujú ľudské prostredie nielen zo Slovenska, ale i zahraničia a sú tiež už niekoľko rokov súčasťou ďakovných omší za úrodu v miestnom chráme, predstaví výstava „Maľujem, čo milujem“, ktorá bude otvorená od 17.7. – 13.9.2017 v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach.
Katarína Gáliková žije a tvorí v Machulinciach. Výtvarnej tvorbe, ktorá je jej koníčkom popri zamestnaní, sa venuje od roku 2000. Zo začiatku sa venovala tvorbe obrazov vysypávaním múkou, korením, sušenými kvetmi. Vzhľadom k tomu, že tieto obrazy neboli trvácne, prešla na techniku „sypania“ pieskom, ktorá je dobre zafixovaná. Neskôr sa začala venovať maľbe olejom na plátno. V súčasnej tvorbe používa rôzne techniky, no najčastejšie využíva štetec a špachtľu, čím vznikne 3D efekt. Maľuje obrazy s rôznou tematikou a inšpiráciu nachádza predovšetkým v prírode. Obrazy amatérskej výtvarníčky Kataríny Gálikovej spríjemňujú prostredie ľuďom nielen zo Slovenska, ale i zahraničia a sú súčasťou ďakovných omší za úrodu už niekoľko rokov v miestnom chráme.

 

16.08.2017, 17.00   DOŽINKOVÉ SLÁVNOSTI – IV. ROČNÍK

DOŽINKOVÉ SLÁVNOSTI – IV. ROČNÍKSlávnostná atmosféra odovzdávania dožinkového venca, spievanie dožinkových piesní v podaní Speváckeho súboru Zlatomoravčianka, neodolateľná vôňa makových periek a šúľancov sa bude šíriť 16. 8. 2017 o 17.00 hod. na IV. ročníku Dožinkových slávností v priestoroch nádvoria Migazziovského kaštieľa v Zlatých Moravciach.
Dožinky sú slávnosťou po ukončení žatvy. V minulosti sa počas nich vykonávali rôzne magické úkony, ktoré mali zabezpečiť dobrú úrodu v nasledujúcom roku. Rozmnožovaciu schopnosť obilia symbolizoval dožinkový veniec, ktorý sa plietol z prvých a posledných klasov. Neskôr dožinkové slávnosti nadobudli ďakovný charakter. Hospodárovi sa poďakovalo a slávnostne mu bol odovzdaný žatevný veniec a nasledovala hostina. V posledných desaťročiach prišlo k inovácii pletenia i obohateniu tvarov žatevných vencov, ktoré sa odovzdávali predsedom družstiev, alebo sa niesli pri príležitosti celoštátnych dožinkových osláv.
Mestské múzeum v Zlatých Moravciach, pobočka Ponitrianskeho múzea v Nitre v spolupráci s Mestským strediskom kultúry a športu v Zlatých Moravciach si pripomenie ukončenie žatevných prác 16. augusta 2017 o 17.00 hod. na nádvorí Migazziovského kaštieľa. Dožinkový veniec bude symbolicky odovzdaný gazdovi podľa tradícií v sprievode dožinkových piesní. Dožinkovú atmosféru spríjemní vystúpenie hosťa programu, ktorým bude Spevácky súbor Chyzerovčanka zo Zlatých Moraviec. Nebude chýbať ani ochutnávka tradičných makových periek a šúľancov. V prípade nepriaznivého počasia sa Dožinkové slávnosti uskutočnia v divadelnej sále Mestského strediska kultúry a športu v Zlatých Moravciach.

 

14.09.2017, 09.00   SLIVKOBRANIE V MÚZEU – III.ROČNÍK

SLIVKOBRANIE V MÚZEUTradíciu varenia slivkového lekváru, ktorá sa pomaly vytráca s našich domácností, oživí 14.9.2017 o 9.00 hod. Mestské múzeum v Zlatých Moravciach, pobočka Ponitrianskeho múzea v Nitre v spolupráci Mestským strediskom kultúry a športu v Zlatých Moravciach a Speváckym súborom Zlatomoravčianka na nádvorí Migazziovského kaštieľa v Zlatých Moravciach.
Každý vie, že kvalitný a chutný slivkový lekvár nie je jednoduché pripraviť. V súčasnosti sa na jeho prípravu používajú všetky druhy sliviek pozberané zo stromu, ale i popadané na zem. V minulosti to však tak nebolo. Na jeho prípravu sa používali len slivky, z ktorých sa dala ľahko vylúpnuť kôstka a nikdy sa nepoužívali tie, ktoré spadli na zem prirodzeným spôsobom. Okolo stromu sa rozprestierali plachty, do ktorých sa plody zo stromu striasli. Po vykôstkovaní sa vložili do medeného kotla a uviedli sa do varu. Miešali sa drevenými varechami, alebo krídlovými miešadlami. Lekvár sa varil približne 10 – 12 hodín a nepridával sa do neho cukor ako dnes. Po uvarení sa dával do hlinených, drevených, alebo slamených nádob, ktoré sa zakryli plátennou handrou a obviazali sa motúzom. Dnes je tento spôsob uskladnenia nahradený sklenenými pohármi s viečkom.
V štvrtok, 14. septembra 2017 o 9.00 hod. navarí tradičný slivkový lekvár Mestské múzeum v Zlatých Moravciach v spolupráci so Speváckym súborom Zlatomoravčianka na nádvorí Migazziovského kaštieľa, ktorý bude spojený i s jeho ochutnávkou.

 

19.09.2017,
09.00 - 17.00
  Dni európskeho kultúrneho dedičstva v múzeu

Prehliadka múzea a mauzólea rodiny Migazzi pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

 

19.09.2017 03.11.2017 Huby našich lesov

Výstava modelov húb zo zbierok Ponitrianskeho múzea.

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!