VIHM - Expozícia ľudovej architektúry a bývania (Skanzen) Humenné
* VIHM - The Open-Air Museum Humenne

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

066 01 Humenné

Tel.: +421 57 775 56 71, +421 57 775 22 40
E-mail: muzeum.he@nextra.sk
Www:

 

Otváracie hodiny

máj-október: Po-Ne 9.00 - 18.00

november - apríl: otvorené len pre vopred ohlásené návštevy (min. 5 osôb)

 

Možnosti vstupu, vstupné

Stále expozície

dospelí 2 €
deti, študenti, pedagogický dozor, dôchodcovia, ŤZP 1 €
organizované skupiny detí do 6 rokov 0,5 €

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: ÁNO - čiastočne (prízemie um.-hist. exp., skanzen - čiastočne)

História-popis

Vihorlatské múzeum - skanzenVihorlatské múzeum - skanzenExpozícia ľudovej architektúry je umiestnená asi 200 m SV od budovy kaštieľa. Reprezentuje ľudovú drevenú architektúru východokarpatskej oblasti. Bola vybudovaná v rokoch 1974 - 1982 a sprístupnená verejnosti v roku 1984. Nachádzajú sa tu najtypickejšie stavby ľudovej architektúry a jedna sakrálna stavba. Hlavným stavebným materiálom objektov je drevo, hlina a slama.

Drevený kostolík svätého archanjela Michala z Novej Sedlice je z roku 1764 a bol pôvodne vybudovaný bez použitia jediného klinca. Vihorlatské múzeumPatrí medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska.

 

 

Expozície

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
09.-14.07.2017   Insita 2017

Insita 2017Vihorlatské múzeum v Humennom pozýva všetkých milovníkov umenia a obdivovateľov fantazijného sveta insitných umelcov do areálu Expozície ľudovej architektúry a bývania (skanzen) Vihorlatského múzea na 13. ročník medzinárodného výtvarného plenéru INSITA 2017.
Podujatie bude prebiehať v dňoch 9. – 14. júla v atraktívnom prostredí skanzenu s pôvodnými drevenými obytnými a hospodárskymi objektami z obdobia 19. a 20. storočia a dominantou skanzenu – drevenou cerkvou sv. Michala Archanjela.
Tvorba umelcov, účastníkov plenéru, bude v priebehu šiestich dní v skanzene prístupná širokej verejnosti. Záujemcovia majú jedinečnú možnosť zúčastniť sa v rámci prehliadky skanzenu tvorivého procesu insitných umelcov – maliarov a rezbárov, ktorých znalci nazývajú umelcami čistého srdca (slovo insita z latinčiny znamená pôvodný, vrodený). Ich tvorba je nezávislá na výtvarných trendoch a ich výpoveď vo vzťahu k realite je osobitým vyjadrením každého umelca. Je neopakovateľným a výnimočným tlmočením pocitov so znakmi nevtieravej, láskavej a nežnej imaginácie, vloženej do dreva, hliny, kameňa, skla a farieb.
V aktuálnom ročníku bude v skanzene Vihorlatského múzea v Humennom tvoriť desať umelcov z piatich európskych krajín – zo Slovenska (maliari Jozef Pavlík, Miroslav Potoma a rezbár Martin Mešša), Česka (maliarka Eva Filipová), Poľska (rezbári Marian Pażucha a Marian Garwona), Srbska (maliarky Ana Knjazovic a Klara Babka) a Ukrajiny (maliarky Svitlana Starodubceva a Zoryna Hutsulyak). Časť diel vytvorených v rámci plenéru sa stane, tak ako každoročne, súčasťou zbierkového fondu Vihorlatského múzea v Humennom a počas letnej sezóny budú diela voľne prístupné v skanzene. Doteraz podporilo myšlienku vzájomného rozvíjania výtvarných zručností a kultúrnej výmeny skúseností s dôrazom na insitný a ľudový prejav vyše stošesťdesiat umelcov z takmer desiatich európskych krajín.
Projekt uchovávania a rozvíjania insitného umenia a tradičnej ľudovej tvorby vo Vihorlatskom múzeu v Humennom s medzinárodným zastúpením v tomto ročníku podporili z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, Národné osvetové centrum Bratislava a Prešovský samosprávny kraj.

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!