VIHM - Expozícia ľudovej architektúry a bývania (Skanzen) Humenné
* VIHM - The Open-Air Museum Humenne

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

066 01 Humenné

Tel.: +421 57 775 56 71, +421 57 775 22 40
E-mail: muzeum.he@nextra.sk
Www:

 

Otváracie hodiny

máj-október: Po-Ne 9.00 - 18.00

november - apríl: otvorené len pre vopred ohlásené návštevy (min. 5 osôb)

 

Možnosti vstupu, vstupné

Stále expozície

dospelí 2 €
deti, študenti, pedagogický dozor, dôchodcovia, ŤZP 1 €
organizované skupiny detí do 6 rokov 0,5 €

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: ÁNO - čiastočne (prízemie um.-hist. exp., skanzen - čiastočne)

História-popis

Vihorlatské múzeum - skanzenVihorlatské múzeum - skanzenExpozícia ľudovej architektúry je umiestnená asi 200 m SV od budovy kaštieľa. Reprezentuje ľudovú drevenú architektúru východokarpatskej oblasti. Bola vybudovaná v rokoch 1974 - 1982 a sprístupnená verejnosti v roku 1984. Nachádzajú sa tu najtypickejšie stavby ľudovej architektúry a jedna sakrálna stavba. Hlavným stavebným materiálom objektov je drevo, hlina a slama.

Drevený kostolík svätého archanjela Michala z Novej Sedlice je z roku 1764 a bol pôvodne vybudovaný bez použitia jediného klinca. Vihorlatské múzeumPatrí medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska.

 

 

Expozície

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
13.08.2017   Klenová v skanzene

Klenová v skanzeneVihorlatské múzeum v Humennom pozýva návštevníkov do atypicky − v centre mesta situovaného skanzenu ľudových remesiel na podujatie Klenová v skanzene. Niekoľkoročný projekt Vihorlatského múzea v Humennom je zameraný na spoznávanie a uchovávanie regionálnych tradícií, oživovanie histórie obcí regiónu a podporu lokálnej príslušnosti. Projekt pokračuje počas druhej augustovej nedele šiestym ročníkom.
Dňa 13. augusta 2017 so začiatkom o 15. hodine sa v areáli Expozície ľudovej architektúry a bývania (skanzene) Vihorlatského múzea v Humennom začína program stretnutia rodákov, ich rodinných príslušníkov, priateľov a priaznivcov obce Klenová. Stretnutie je otvorené všetkým návštevníkom a priaznivcom zaujímavého exkurzu do histórie obce Klenová v príjemnom autentickom prostredí skanzenu, ktorého súčasťou je aj obytný domček, pochádzajúci z Klenovej. Ide o obytný trojpriestorový zrubový roľnícky dom bez hospodárskej časti, pozostávajúci z izby, predsiene a komory. Bol postavený pred I. svetovou vojnou v Klenovej v Sninskom okrese a do skanzenu presťahovaný v roku 1977. Dnes vyše storočný domček prešiel rozsiahlou renováciou pôvodnými technologickými postupmi z obdobia svojho vzniku.
Súčasťou podujatia v skanzene je tradičná bohoslužba v drevenej cerkvi sv. Michala Archanjela, kultúrnej pamiatke z roku 1864. V kultúrnom programe s prehliadkou jednotlivých objektov skanzenu sa návštevníkom predstaví ženská spevácka skupina Strihovčanka zo Strihovca v Sninskom okrese.
Podujatie je neformálnym stretnutím niekoľkých generácií s láskavým dotykom histórie v priateľskej atmosfére. Buduje na oživených spomienkach a autentickom popisovaní dejinných i každodenných udalostí Klenovčanov. Jeho cieľom je zoznámiť súčasníkov s históriu regiónu, vytvoriť trvalý záujem o históriu, miestnu kultúru a krajinu so zreteľom na ich rozvoj.

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!