Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove

 

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Ul. M. R. Štefánika 257/61, 075 01 Trebišov

Tel.: +421 56 672 22 34
E-mail: trebisov.muzeum@vucke.sk, muzeumlektorky@gmail.com
Www: www.muzeumtv.sk

 

Otváracie hodiny

 

jún-september: Po,St,Pi 7.30 - 18.00 / Ut,Št 7.30 - 15.30 / Ne 14.00 - 17.00
október-máj: Po-Pi 7.30 - 15.30 / Ne 14.00 - 17.00

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Základné vstupné - dospelí: 1,50 €
Zľavnené: 0,50,- €

 

História-popis

Vlastivedné múzeum TrebišovVlastivedné múzeum TrebišovVlastivedné múzeum vzniklo v roku 1954 v Sečovciach, pričom v Trebišove pôsobí od roku 1981. Múzeum zhromažďuje a sprístupňuje doklady o vývoji Trebišovského okresu, pričom sa špecializuje na dejiny poľnohospodárstva a tokajského vinohradníctva na východnom Slovensku.
Jeho sídlom je kaštieľ, ktorý dal postaviť v roku 1786 gróf I. Čáky v barokovo-klasicistickom slohu zo zvyškov hradu Parič. V 30.-tych rokoch 19.-teho storočia ho zdedila rodina Andrášiovcov, ktorá ho prestavala v neorenesančnom slohu a obklopila parkom s cudzokrajnými drevinami. V parku sa nachádza aj neogotická hrobka tejto rodiny z konca 19.-teho storočia. Od roku 2012 nesie múzeum nový názov - Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove.

Historická stavba trebišovského kaštieľa prešla v rokoch 2015 - 2016 rozsiahlou rekonštrukciou, prostredníctvom ktorej kaštieľ zmenil svoj šat a získal komfortný, štýlový charakter i vzhľad.
V komnatách sa snúbi minulosť so súčasnosťou, umenie s tradícou, kultúra s vnímavosťou.
Pre všetky vekové kategórie v ňom vznikol priestor na realizáciu svojich predstáv. Od detičiek z materskej školy, cez veľkých školákov, stredoškolákov, študentov vysokých škôl až po celé rodiny, turistov, návštevníkov.

 

Vlastivedné múzeum Trebišov Vlastivedné múzeum Trebišov

 

Expozície

Vlastivedné múzeum TrebišovExpozícia histórie poľnohospodárstva na Východnom Slovensku dokumentuje vývoj tohto odvetvia od neolitu až po súčasnosť.

Expozícia Tokajské vinohradníctvo na Slovensku sleduje vývoj tokajského vinohradníctva od tatárskeho vpádu až po súčasnosť.

 

Expozícia parných oračiek dokumentuje lanovú orbu parnými oračkami firiem John Fowler a John Taufer (Leeds).

 

Vlastivedné múzeum TrebišovExpozícia Tradičné remeslá južného Zemplína dokumentuje kováčstvo, kolárstvo a povrazníctvo.

 

Expozícia Ľudový odev južného Zemplína

 

 

Vlastivedné múzeum TrebišovExpozícia poľnohospodárskych strojov dokumentuje historické traktory.

 

Expozícia Vývoj mlatby na východnom Slovensku dokumentuje výmlat obilia a strukovín cepmi, dobytkom, mláťačkami poháňanými gepľom a mláťačkami bez vytriasadiel aj s vytriasadlami.

 

Vlastivedné múzeum TrebišovExpozícia Ľudová drevorezba a plastika Zemplína

Prezentuje tradičné postupy súčasnej ľudovej tvorby slovenskej časti historického Zemplína. Nachádza sa v hospodárskej budove – niekdajšom byte koniara. Prehliadka expozície s odborným výkladom trvá 20 minút.
Prevláda v nej figurálna a reliéfna tvorba s motívmi práce a zábavy, vidiecka a sakrálna tematika. Prevažná časť rezbárov – samoukov, spracováva drevo technikami dlabania, tesania, štiepania a rezby, od jednotlivých rytých ornamentov až po plastický reliéf a plastiku.
Návštevníci expozície môžu obdivovať ľudové betlehemy, plastiky Ježiša Krista, Panny Márie, sv. Cyrila a Metoda, Piláta ako súdi Ježiša Nazaretského, zastavenie na Krížovej ceste a podobne. Popri sakrálnej drevorezbe a plastike si osobitnú pozornosť zaslúžia aj motívy práce a ľudovej zábavy v štylizovanom ľudovom odeve (Svadba na Zemplíne).
Rezbári maďarskej národnosti Zemplína prezentujú legendy, historické roľnícke či pastierske motívy. Dominantné miesto v expozícii patrí Jozefovi Porchinčákovi z Nového Ruskova. Pozoruhodné sú plastiky a reliéfy Milana Rozkoša z Kučína, Martina Remiáša zo Sniny, Martina Kondíka z Ruskoviec, Jána Babenského z Hlinného, Alexandra Orlíka z Vranova nad Topľou a Juraja Ferencza z Veľkých Kapušian.

 

VEĽKÁ FOTOGALÉRIA Z EXPOZÍCIÍ

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
26.05.2017 30.09.2017 Košikárstvo

Košikárstvo ako tradičné ľudové remeslo malo na Zemplíne veľkú tradíciu. Plnilo nielen úžitkovú, ale aj dekoratívnu funkciu. Od nepamäti plietli košikári v našich zemplínskych obciach koše na zemiaky tzv. košarki, opalki.
Na základe tejto tradície vzniklo v Drahňove Košikárske a metliarske výrobné družstvo. Drahňovskí košikári mali od vzniku družstva pestrý výrobný program, ktorý vyrastal z ľudovej tradície regiónu. V Drahňove opletali demižóny /fľaše/, plietli prútené koše a koše na bielizeň, ktoré mali výborný odbyt nielen v bývalom Československu, ale aj v zahraničí.
Na výrobu týchto jedinečných výrobkov sa používalo divorastúce prútie. Nedostatok prútia neskôr riešili dovozom morského rákosa z amerického kontinentu, z ktorého je vyrobená väčšina košíkov aj na tejto výstave.
Jedinečné exponáty, ktoré si môžete prezrieť na prízemí trebišovského kaštieľa sú zo zbierkového fondu Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove a vznikali pod rukami šikovných košikárov z Krišovskej Lieskovej a Drahňova.

 

31.05.2017 03.09.2017 Herend

HerendJedinečnú atmosféru šľachtického porcelánu známej manufaktúry HEREND môžete zažiť v trebišovskom kaštieli.

 

22.06.2017 10.09.2017 Trebišovský umelecký klub

 

25.-26.08.2017   Chlebom a vínom – Dožinky

Chlebom a vínom – DožinkyChlieb a víno
Dožinky v areáli trebišovského kaštieľa, to je ďalšie Top podujatie Terra Incognita nazvané Chlebom a vínom. V piatok 25. augusta začne potulkami po Tokaji. Návšteva gazdovských pivníc v Malej a Veľkej Tŕni je zážitkom najmä pre návštevníkov nášho kraja, ale túto príležitosť využije určite aj mnoho ľudí z blízkeho okolia. Veď tokajské víno je nielen vínom kráľov, ale aj kráľom vín.

Dobrodružstvo pri obžinkoch
Poďakovanie za úrodu a posvätenie chleba začne v sobotu svätou liturgiou a potom sa dožinkový sprievod pohne cez mesto smerom ku kaštieľu. Dožinkový veniec a tradičné zvyky spojené s touto slávnosťou začnú podujatie. V areáli kaštieľa sa bude obilie meniť na múku a chlebík, hrozno na dobrú šťavu a kvalitné vínko na strojoch a zariadeniach, aj spôsobmi ako to kedysi robili naši prarodičia.

Pre chuťové poháriky
Ochutnávky tradičnej i súčasnej gastronómie Maďarska, Poľska a Čiech, ale aj zemplínskych jedál, prilákajú iste množstvo ochutnávačov. „Ale nielen ochutnávať, no aj vyskúšať si, či aspoň sledovať varenie zameški alebo slivkového lekváru v kotle, pečenie lokší, tokajských koláčikov a chlebových posúchov, to je výzva pre gurmánov aj kuchárov,“ spresnila Lenka Vargová Jurková, riaditeľka Košice región Turizmus. Degustovať sa bude tiež zlatistý mok a tí najsnaživejší môžu získať na Univerzite sv. Urbana diplom znalca Tokaja.

Remeslo má stále zlaté dno
To si uvedomí každý, kto si sám vyskúša pradenie na kolovrátku, tkanie pokrovcov, vyrezávanie výrobkov z dreva, zdobenie perníkov, pletenie lana na historickom stroji, alebo mútenie masla. Návštevník sa rozhodne, či si kúpi niektorý z ručne vytvorených výrobkov alebo si v tvorivej dielni sám vytvorí svoj vlastný suvenír.

Ponuka múzea
Trebišovské múzeum je hlavným organizátorom podujatia, no ponúka aj svoje múzejné aktivity. O16.00 slávnostne sprístupnia obnovenú expozíciu parných oračiek a pozvú na prehliadku stálych expozícii múzea, ktoré sú v areáli kaštieľa. Tu budú prezentovať historické i súčasné poľnohospodárske stroje a návštevníci môžu absolvovať jedinečnú jazdu na historickom traktore. Veľkou udalosťou pre múzeum bude zrodenie Múzejníčka - detského maskota múzea, ktorý vznikol z detských návrhov.

Na pódiu to bude príjemná všehochuť a ani na deti sa nezabudlo
Hviezdami pódia sa môžu stať všetci, ktorí sa zapoja do vinárskych alebo kulinárskych súťaží. Deti neodolajú čítaniu v piesku, divadelnej dielni, tanečnému workshopu, pečiatkovým tričkám alebo návšteve rozprávkovej krajiny Haliganda či mini ZOO. Podvečer ovládne pódium Eva Máziková a všetky deti, ktoré prídu so svojim lampášikom a na javisku ho spolu s ňou rozžiaria. Vystúpenie skupiny Mafia Corner ukončí dožinkový deň v Trebišove.

 

26.08.2017   Handmade trhy

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!