Západoslovenské múzeum v Trnave
* The Western Slovakia museum

Organizácia je v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja.

Západoslovenské múzeum

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Muzejné námestie 3, 918 09 Trnava

Tel.: +421 33 551 29 13, +421 33 551 29 14
E-mail: zsmuzeum@zupa-tt.sk
Www: www.zsmuzeum.sk

 

Otváracie hodiny

 

Hlavná budova:

Ut-Pi 8.00 - 17.00 / So-Ne 11.00 - 17.00

Múzeum knižnej kultúry - Oláhov seminár:

1.apríl - 30.september: Ut-Pi 8.30 - 17.00 / So-Ne 11.00 - 17.00
1.október - 31.marec: návštevy ohlasovať u lektorov v hlavnej budove na tel .č. 033/ 5512 913

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Základné vstupné: 3,00 €
Študenti, dôchodcovia, ZŤP: 1,50 €
Deti do 15 rokov: 1,00 €

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: ÁNO

História-popis

Západoslovenské múzeumZápadoslovenské múzeumZápadoslovenské múzeum v Trnave je jedno z najväčších múzeí na Slovensku. Múzeum je umiestnené v objekte klariského kláštora z 13. storočia. V roku 1782 bola budova odovzdaná armáde a slúžila ako nemocnica a po oslobodení v nej boli umiestnané sklady. V roku 1954 budovu dostalo novovznikajúce Západoslovenské múzeum, pokračovateľ viac ako storočnej múzejnej tradície v Trnava. V súčasnosti múzeum spravuje vo svojich zbierkach 149 643 zbierkových položiek, z ktorých 65 970 sa viaže na prírodné vedy, 49 376 na históriu a 34 297 na etnológiu a historickú knižnicu s 50 039 knižnými jednotkami.
Západoslovenské múzeumZápadoslovenské múzeumSúčasťou je aj Múzeum knižnej kultúry umiestnené v Olláhovom seminári a Dom hudby Mikuláša Schneidra-Trnavského umiestnený v dome, v ktorom žil a tvoril tento významný slovenský hudobný skladateľ.
Západoslovenské múzeum v Trnave je členom Medzinárodnej študentskej výmennej karty (ISECARD).

 

Expozície

Archeologická expozícia
Gotická Trnava
Dejiny Trnavy
Umelecké remeslo v Číne a Japonsku
Kampanologická expozícia
Oratórium
Ľudová hrnčina
Ľudový odev západného Slovenska
Príroda Malých Karpát
Krása zašlých čias
Štefan Cyril Parrák – Pocta kráľovi zberateľov
Sakrálne pamiatky

 

FOTOGALÉRIA Z EXPOZÍCIÍ

 

Západoslovenské múzeum v Trnave - Múzeum knižnej kultúryExpozícia v Múzeu knižnej kultúry:

William Schiffer - život a dielo sochára a medailéra

Západoslovenské múzeum v Trnave - Múzeum knižnej kultúry Západoslovenské múzeum v Trnave - Múzeum knižnej kultúry

Západoslovenské múzeum v Trnave - Múzeum knižnej kultúry Západoslovenské múzeum v Trnave - Múzeum knižnej kultúry Západoslovenské múzeum v Trnave - Múzeum knižnej kultúry Západoslovenské múzeum v Trnave - Múzeum knižnej kultúry Západoslovenské múzeum v Trnave - Múzeum knižnej kultúry

 

 

Dom hudby Mikuláša Schneidera-Trnavského Trnava
* House of music Mikulas Schneider Trnavsky Trnava

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
06.10.2017, vernisáž o 16.00 05.11.2017 NA KRIŽOVATKE SÚČASNOSTI A MINULOSTI
Výstava obrazov z medzinárodných maliarskych sympózií Mošćenički pinel a hlaholiky v oblasti Moščenićkej Dragy

Názov Na križovatke súčasnosti a minulosti ukrýva dve samostatné výstavy z Chorvátska. Dokumentárna výstava Hlaholika a chorvátsky hlaholizmus predstavuje písmo hlaholiku a jej používanie v chorvátskom prostredí. Písmo, ktoré v 9. storočí priniesli svätí Cyril a Metod na Veľkú Moravu sa dostalo ako slovanský liturgický jazyk aj na chorvátske územie. Hlaholika tam kedysi prenikla z dvoch strán: zo severu - z Veľkej Moravy a z juhu – z macedónskej oblasti. V Chorvátsku sa vyvinul špecifický hranatý tvar hlaholiky. Dedičstvo slovanských apoštolov sa v Chorvátsku udržalo najdlhšie – hlaholika sa tu používala do 19. storočia a z liturgie formálne vymizla v roku 1927, kedy bol vydaný misál predpísaný latinkou.
Výtvarná výstava predstavuje výber z diel umelcov, ktorí sa zúčastnili medzinárodných maliarskych sympózií Mošćenički pinel - Moščenický štetec. Sympóziá sa konajú v mestečku Moščenica už niekoľko rokov a pravidelne sa ich zúčastňujú aj maliari zo Slovenska. Moščenica je staré, pôvodne stredoveké mesto na kopci nad bývalou rybárskou osadou Moščenicka Draga, dnes turistickým mestečkom s jednou z najkrajších pláží Jadranu. Každý rok v auguste sa tam stretne skupina maliarov a celý týždeň tvoria svoje diela. Na záver sa koná výstava obrazov zo sympózia.
Obe výstavy sa uskutočnia v Západoslovenskom múzeu v Trnave vďaka participácii viacerých usporiadateľov, ktorými sú : Trnavský samosprávny kraj, Veľvyslanectvo Chorvátskej republiky v Slovenskej republike, Katedra Čakavskog sabora Općine Mošćenička Draga v spolupráci s Općinou Mošćenička Draga, Turistickou organizáciou Mošćenička Draga, Spoločenstvom Jenio Sisolski Brseč. Garantom výstavy je and gallery v Trnave.

 

21.10.2017, 14.00   Škola ľudových remesiel
Kurz belujského hrnčiarstva

V sobotu dňa 21. októbra 2017 o 14,00 hodine sa v priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave uskutoční kurz belujského hrnčiarstva. Obec Beluj bola v minulosti známa kvalitnou hrnčiarskou produkciou, pre ktorú bola typická rytá výzdoba zvýraznená zeleno - žlto - hnedou farebnosťou. Jedinečný rastlinný i figurálny dekór pokrýval celý obvod nádoby a často ho dopĺňali žartovné texty. Kurz budú viesť manželia Tatiana a Anton Drímajovci z obce Beluj, ktorí túto zaniknutú technológiu v súčasnosti znovu oživujú. Záujemcovia sa dozvedia podrobnosti o belujskom hrnčiarstve, budú si môcť vyskúšať točenie na hrnčiarskom kruhu a vyzdobia si belujským ornamentom vlastný obrázok. Na kurz je potrebné si priniesť pracovný plášť, či zásteru. Objednávky osobne alebo na telefónnom čísle 033/5512913. Vstupné je 1,50-€.

     

Múzeum knižnej kultúry – Oláhov seminár:

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
04.04.2017 29.03.2018 Objavitelia a cestovateliaObjavitelia a cestovatelia
     

Záhrady ZSM:

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!